Е-пословање, како је све почело
Све је почело шездесетих година прошлог века, када су велике интернационалне компаније успоставиле директну везу између система. Били су вођени идејом „канцеларије без папира“, поузданије комуникације која ће елиминисати људску грешку, при ручном уносу податaka из једног система у други.
Прекретница је био „EDI“ систем (Electronic Data Interchange), који је заменио традиционалну комуникацију, дигиталним преносом података од једног рачунара до другог. Учесници у трговини су могли да размењују поруџбине, фактуре и остале пословне трансакције, користећи формат података који задовољава „ASC X12“ стандард, који је био шод откриљем „ANSI“ (American National Standards Institute).
Мајкл Алдрик, енглески изумитељ и предузетник је 1979. године измислио концепт „teleshopping“, што се односило на куповину са дистанце тј. путем телефонске линије.
„Thomson Holidays“ су 1981. године начиниле прву „B2B“ електронску трансакцију омогућивши корисницима резервисање путовања и плаћање.
Први онлине купац
Џејн Сновбол, стара 72 године, је била први онлине купац икада. Користила је „Gateshead SIS/Tesco System“ за онлине куповину.
Компанија „Swreg“ је 1987. године направила први трговачки налог, како би произвођачи софтвера, могли да продају њихова решења онлине.
Тим Бернерс Ли је 1990. године написао први Интернет прегледач користећи „NeXT“ рачунар, што је довело до креирања „World Wide Web“ или просто Интернета.
Национална научна фондација (NSF) је 1991. године укинула рестрикције на комерцијално коришћење Интернета, што је утабало пут е-пословању.
„Netscape“ је 1994. године објавио „SSL“ (Secure Sockets Layer) енкрипцију. „Pizza Hut“ је имао прву забележену Интернет продају, отворена је прва онлине банка.
Амазон (amazon.com) почиње са продајом свега и свачега путем Интернета 1995. године. Исте године се појављује и „eBay“ као аукцијски сајт.
Већ следеће године фирма Дел је имала промет од милион долара путем онлине продаје.
Све више и више људи је обављало своје куповине онлине што је створило потребу за стварање сигурносног стандарда. „PCI“ (Payment Card Industry Security Standards Council) је оформљен 2004. године, како би пословање било у складу са сетом сигурносних захтева.
Остало већ знате, и сами смо сведоци постојања разних система, који нам омогућавају да електронски без одласка у банку или радњу, извршимо жељену трансакцију или куповину.